Menu Shopping cart
Vaša košarica je prazna
Podprite nas
PISAVA
VELIKOST

CTRL+ ZA POVEČAVO
CTRL- ZA POMANJŠAVO

VELIKE/MALE
STIL
Dogodki
17. junij 2025 - Posebno

Baročni izlet: baročna Dolenjska

Ob razstavi Barok v Sloveniji

torek, 17. junij 2025

Ob razstavi Barok v Sloveniji vas vabimo na baročne izlete, ki jih pripravljamo v sodelovanju z agencijo Trud. Tokrat se bomo odpravili na Dolenjsko.

PROGRAM

Odhod iz Ljubljane ob 7. uri. Vožnja v Novo mesto, "dolenjsko metropolo", ki leži na  sedmih gričih ob reki Krki. Stari del mesta se je razvil na nekakšnem slikovitem pomolu, okoli katerega teče zelena Krka. Področje so že daleč nazaj naselili Iliri, nato Rimljani, potem kar 1000 let ni kakšnih posebnih zgodovinskih dogodkov, leta 1365 pa je avstrijski vojvoda Rudolf VI. ustanovil mesto Rudolfswert - Rudolfovo, ki je služilo Habsburžanom za oporišče pri prodiranju proti Jadranu. Mesto so zaradi varnosti pred Turki obdali z obzidjem. Kasneje se je s sejmi, trgovanjem in tovorjenjem po Krki razcvetelo in postalo tudi pomembno kulturno središče, ki se lahko pohvali z mnogimi znamenitimi Slovenci. Na vrhu Kapiteljskega hriba kraljuje kapiteljska cerkev oz. po novem stolnica sv. Miklavža s konca 15. stol. s podobo sv. Miklavža v glavnem oltarju, ki jo je naslikal beneški slikar Tintoretto, in drugimi umetnostnimi zakladi. Iz 18. stol. so se ohranila dela Janeza Valentina Metzingerja na stranskih oltarjih, ki jih je leta 1733 pri njem naročil prošt Jurij Frančišek Ksaver de Marotti. V bližini nas nato čaka kosilo.

Vožnja v Kostanjevico na Krki, ki je eno najmanjših in najstarejših slovenskih mest, razglašeno je za kulturni in zgodovinski spomenik. Ponaša se z nadvse slikovito lego na otoku oz. v meandru reke Krke, zato se ga je prijelo tudi ime "Dolenjske Benetke". Obiskali bomo Kostanjeviški grad, nekdanji cistercijanski samostan, ki ga je leta 1234 ustanovil koroški vojvoda Bernard Spanheimski. Samostanska cerkev je bila barokizirana, v slogu poznega baroka je bila zgrajena tudi konkavno usločena fasada, v baročnem slogu je bil obnovljen tudi zvonik.

Nadaljevanje vožnje v Brežice, kjer bomo obiskali brežiški grad. Današnja renesančna oblika je z začetka 16. stol., konec 17. stol. so grad kupili grofje Attemsi in ga preuredili v baročnem duhu.  Ogledali si bomo obsežno Viteško dvorano, ki jo je na začetku 18. stol. poslikal Karel Remb, baročno stopnišče s freskami Casparja Wagingerja in izjemno, v celoti poslikano kapelo, delo mojstra Franca Ignaca Flurerja. V gradu domuje Posavski muzej z najrazličnejšimi zbirkami, ogledali si bomo slikarsko zbirko slovenskih baročnih mojstrov. Vrnitev v Ljubljano.

Plačila

Cena: 74 evrov (najmanj 45 potnikov), 79 evrov (najmanj 35 potnikov)
*10 EUR popusta na osnovno ceno za člane Prijateljev Narodne galerije.

Vključuje: prevoz s turističnim avtobusom, kosilo, vodstvo in organizacijo.

Doplačila po želji: odpovedni riziko 12 evrov, vstopnine s pripadajočimi lokalnimi vodstvi.

Splošni pogoji so sestavni del programa in so na voljo v poslovalnici.

Prijave

Prijave zbira AGENCIJA TRUD po elektronski pošti trud@trud.si, po telefonu 01 360 28 20 ali v poslovalnici na Krekovem trgu 1, Ljubljana.

Za ureditev prijave vas prosimo, da nam posredujete spodnje podatke za vse potnike, ki jih prijavljate:

·        program in datum na katerega se prijavljate

·        ime in priimek vseh potnikov, kot je zapisano v osebnem dokumentu

·        rojstni podatki vseh prijavljenih

·        naslov in kontaktna telefonska številka osebe, ki je nosilka rezervacije

·        ali ste Prijatelj Narodne galerije?

·        ali želite doplačati riziko odpovedi, ki velja v primeru odpovedi z vaše strani na podlagi uradnega zdravniškega potrdila, sodnega poziva, smrti ožjega družinskega člana? 

Nato vam bomo poslali prijavnico in račun za plačilo izleta.