torek, 4. februar 2025, ob 19.30
Vljudno vas vabimo na umetnostnozgodovinsko predavanje, ki mu bo sledil koncert Komornega godalnega orkestra Slovenske filharmonije.
19.30 Predavanje: Iz vilinske dežele
Predava
Kaja Cajhen, Narodna galerija
Vile srečamo v ljudskih pravljicah marsikaterih evropskih narodov. Med letoma 1830 in 1870 se je v angleškem slikarstvu kot poseben žanr razvilo vilinsko slikarstvo (
fairy painting), ki je črpalo navdih v fantastičnem svetu mitov in legend. Idilični vilinski svetovi so viktorijancem ponujali pobeg iz vse bolj industrializiranega sveta. Na razvoj žanra sta poleg splošnega viktorijanskega navdušenja nad nadnaravnim vplivala literatura in gledališče, predvsem dela Williama Shakespearja (1564–1616), kot sta "Sen kresne noči" in "Vihar". Med glavne predstavnike vilinskega slikarstva uvrščamo Richarda Dadda (1817–1886) in Johna Ansterja Fitzgeralda (1819–1906).
20.00 Koncert: Iz vilinske dežele
Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije
Solistka:
Urška Križnik Zupan, harfa
Glasbena miniatura:
Simon Kravos: novo delo študenta kompozicije na Akademiji za glasbo, Ljubljana, mentor: red. prof. Dušan Bavdek
Svetovna premiera
Marcel Tournier (1879–1951): Féerie: preludij in ples za harfo in godala
Arnold Schönberg (1874–1951): Nokturno za godala in harfo
Henry Purcell (1659–1695): Suita iz Vilinske kraljice
Skoraj vsem kulturam na svetu so skupne pravljice – ljudske zgodbe o mitskih bitjih s čarobno močjo, ki se prenašajo iz roda v rod. Marcel Tournier, ugledni harfist, ki je na pariškem konservatoriju vzgojil generacije harfistov, v svoji očarljivi, a redko slišani skladbi "Féerie" v celoti izkorišča edinstvene pravljične lastnosti tega instrumenta. Na današnjem koncertu jo predstavlja harfistka Urška Križnik Zupan. Purcell pa je napisal čudovito glasbo za svojo semi–opero "Kraljica vil". Schönbergovo kratko, a izjemno lepo zgodnje delo Nokturno za harfo in godala je redko izvajano. Pridružujemo še novo skladbo Simona Kravosa, nadarjenega študenta kompozicije na ljubljanski Akademiji za glasbo.
Vstopnica 19 / 15 EUR, Abonma 75 / 50 EUR
Prodaja vstopnic in informacije:
T: 01 24 15 418
E: blagajna@ng-slo.si
Abonma ali posamične vstopnice vplačate in prevzamete pri blagajni Narodne galerije, Prešernova 24, vsak dan od 10. do 18. ure, ob četrtkih do 20. ure in pol ure pred prireditvijo, ob ponedeljkih zaprto. Prireditev lahko izberete tudi v okviru abonmajev
Izbirni in
Duet.
Več o abonmaju Sozvočje svetov
na povezavi.