Menu Shopping cart
Vaša košarica je prazna
Podprite nas
PISAVA
VELIKOST

CTRL+ ZA POVEČAVO
CTRL- ZA POMANJŠAVO

VELIKE/MALE
STIL
Razstave
Odstiranja | 3. 10. 2024 – 6. 11. 2024

Odstiranja: Nagrobnik Janu Legu kiparja Svetoslava Peruzzija v Pragi

Temeljni monografski članek o kiparju Svetoslavu Peruzziju je objavila Bojana Hudales-Kori leta 1970 v Zborniku za umetnostno zgodovino. V kiparjevo ljubljansko obdobje (ok. 1908), je avtorica umestila Peruzzijev osnutek za nagrobnik Jana Lega, vendar ga v katalogu kiparjevih del ob koncu članka ni navedla. Edina omemba obravnavanega dela v članku se glasi: "V istem času je izdelal osnutek za nagrobnik Jana Lega, Čeha, ki je bil velik prijatelj Slovencev in zlasti slovenskih dijakov. Spomenik so postavili v Pragi."

Jan Lego (1833–1906), začetnik češko-slovenske vzajemnosti, se je rodil 14. septembra 1833 v Lhoti pri Zbirovu na Češkem, umrl je 17. septembra 1906 v Pragi. Leta 1857 je nastopil službo pri okrajnem sodnem uradu v Kamniku in naslednje leto pri deželni vladi v Ljubljani. Leta 1860 je šel v Trst v službo v deželno vlado, od koder je bil dve leti pozneje prestavljen na Dunaj v pomorsko ministrstvo. V službo pri arzenalu v Pulju je bil poklican leta 1872, zatem pa se je za stalno vrnil na Češko, kjer je v Pragi služboval kot kustos bakrorezov in muzikalij v Muzeju češkega kraljestva. Lego je ljubiteljsko raziskoval slovensko glasbeno preteklost, sodeloval pri razvoju glasbene produkcije na Slovenskem in bil med soustanovitelji organizacijskih oblik slovenskega glasbenega življenja. Prav tako je bila njegova zasluga ustanovitev slovanske narodne čitalnice v Trstu. Na njegovo pobudo se je začelo markiranje slovenskih planinskih poti, sodeloval je pri ustanovitvah slovenskega in češkega planinskega društva ter pomembno prispeval k utrjevanju češko-slovenskih povezav. Lego je bil vseskozi v tesnih stikih med drugimi z županom Ivanom Hribarjem (1851−1941) in pesnikoma Simonom Gregorčičem (1844−1906) in Antonom Aškercem (1856−1912).

Kipar Svetoslav Peruzzi je izdelal okras za Legov nagrobnik, ki so ga postavili na praškem pokopališču Olšanské hřbitovy. Legov nagrobnik krasi kvadratna bronasta plošča s plitvim portretnim reliefom pokojnika v levem profilu. Iz odločnih, a dobrohotnih obraznih potez upodobljenca z rahlo ukrivljenim nosom, urejeno brado ter brki in z nakazanimi gubami na čelu ter ob globoko udrtem očesu prepoznamo Peruzzijev izraziti realizem. Portret sodi med umetnikova zgodnja realistična dela in bistveno ne izstopa iz okvirov poznohistoristične nagrobne umetnosti. Ob obeh straneh stele je na kamnito držalo "obešen" bronast lovorjev venec z žalnim okrasnim trakom, ki se ob vznožju ovija čez laterno. Zadnji del kamnitega nagrobnika je brez okrasja. Med Peruzzijevimi nagrobnimi spomeniki z začetka stoletja izstopa Legov, kot edini v zasnovi portretno zvestega reliefa.

V kiparskem fondu Narodne galerije je hranjen mavčni osnutek nagrobnika s prepoznavnim portretnim reliefom Jana Lega. V končno izvedbo se kipar ni odločil vključiti zgornjega dela osnutka z glavama simboličnih figur, ki predstavljata prijateljstvo in trdno vez slovenskega in češkega naroda. Delo je bilo v dokumentaciji Narodne galerije doslej napačno pripisano Ivanu Zajcu.

Postavitev nagrobnika lahko datiramo v leto Legove smrti konec leta 1906 oziroma v leto 1907, a takrat še brez pokojnikovega portreta. Nagrobni spomenik so "z veliko udeležbo slovenskih gostov" javno odkrili 29. junija 1911, iz česar je jasno, da je bil relief na nagrobno stelo vključen nekaj let po zasnovi. Največje zasluge za Legov nagrobnik je imel učitelj, založnik, urednik in prevajalec iz češčine Andrej Gabršček (1864–1938), ki se je posvečal slovanski kulturi. Deloval je pri časnikarskih organizacijah, bil med ustanovitelji Slovanskega novinarskega društva v Pragi in leta 1908 poročal na vseslovanskem kongresu v Pragi. Svoje srečanje z Legom leta 1887 je v knjigi Goriški Slovenci takole opisal: "Poročilo iz Trsta sem oskrbel jaz, ki sem bil takrat povsod zraven, na povabilo Jana Lega, s katerim sem bil že nekaj let v pismeni zvezi, a se je takrat nudila prilika, da se osebno spoznava. Ko sem se vrnil v Kobarid sem moral poslati Legu v Prago dva paleta po pet kil semena naših planinskih trav, da jih je razsejal po čeških lesih in livadah, češ: tako naj se zlijeta slovenska in češka flora.  ̶  Ali si morete misliti večjega idealista? In v duhu sem videval častitljivega Jana Lega, kako v turistovski srajci, gologlav in z zavihanimi rokavi, kakor Jakopičev »Sejalec«, razsipa naše planinske trave po čeških logih in pri tem moli molitvico o slovinsko-češkem pobratimstvu."   

Peruzzijev nagrobni relief je poklon hvaležnih Slovencev češkim prijateljem. 

Avtorica: Mateja Breščak

3. oktober – 6. november 2024
Narodna galerija
Prešernova 24
1000 Ljubljana