1890
že zaznamuje delitev slovenskega političnega prostora na katoliški in liberalni tabor. Aškerc napiše Balade in romance, Ljubljana dobi mestni vodovod, na Rožniku se ljudje prvič zberejo za 1. maj. V tujini Wilde napiše Sliko Doriana Graya, Pietro Mascagni opero Cavalleria rusticana, umre Vincent van Gogh in Monet začne zbirati denar, da bi odkupili Manetovo Olimpijo.
1891
Anton Ažbe odpre v Münchnu svojo slovito slikarsko šolo, Ivana Kobilca razstavi svoji sliki Poletje in Likarice v pariškem Salon National des Beux Arts, Benjamin Ipavec napiše prvo slovensko romantično opero Teharski plemiči, rodi se Prokofjev in umre pesnik Rimbaud. Slavnostno odprejo železniško progo Celje-Velenje.
1892
Rihard Jakopič razstavlja v münchenskem Kunstvereinu in kritiki ga uvrstijo med secesioniste (spomladi 106 umetnikov izstopi iz Allgemeine Deutsche Kunstgenossenschaft in ustanovi Münchensko secesijo, ki se hitro deli v separatistične skupine). Ljubljana dobi novo Deželno gledališče (danes SNG Opera), umre fizik Jozef Stefan, prične delovati prva avtomatična telefonska centrala, graditi začnejo Transsibirsko železnico.
1893
Rudolf Diesel izumi dizelski motor, pri nas zgradijo prvi del Dolenjske železnice, ustanovimo Slovensko planinsko društvo z geslom »ohranimo slovensko lice slovenskim goram«, Janko Kersnik napiše Jaro gospodo, izide pa tudi prvi snopič Slovensko-nemškega slovarja Maksa Pleteršnika.
1894
V Franciji se začne znamenita Dreyfusova afera, v slovenski politiki se pojavita liberalna Narodna, pozneje Narodnonapredna stranka ter Slovensko katoliško društvo, arhitekt F.E. Škabrout projektira Narodni dom (danes Narodno galerijo, kjer bo razstava impresionistov), zidati začno stavbo kranjske deželne vlade, dr. Karel Glaser objavlja obsežno Zgodovino slovenskega slovstva, znani gledališčnik Ignacij Borštnik, po katerem se danes imenuje najpomembnejša gledališka nagrada, se odseli v Zagreb, na kmetih ustanavljajo posojilnice in hranilnice, v ZDA pa nastane najstarejše slovensko izseljensko združenje, Kranjska slovenska katoliška jednota.
1895
Ljubljano prizadene katastrofalen potres, obnova pomeni rojstvo secesijske kranjske prestolnice. Monet prvič razstavi serijo Rouenska katedrala, tudi Cézanne doživi svojo prvo samostojno razstavo, Anton Ažbe naslika znamenito Zamorko, začne izhajati Planinski vestnik, rodijo se Josip Vidmar in skladatelja Slavko Osterc ter Marij Kogoj, v ljubljanskem Deželnem gledališču z velikim uspehom uprizorijo Verdijevega Trubadurja, na Triglavu postavijo Aljažev stolp. V Parizu vidijo prvo filmsko prestavo, Wilhelm Röntgen odkrije rentgenske žarke.
1896
Vasilij Kandinski vstopi v Ažbetovo šolo, Rihard Jakopič sprejme naročilo za poslikavo obokov krakovske kapelice in zanjo izdela dve sliki, Sv. Cirila in Janeza Krstnika, pri nas prvič uprizorijo kakega Shakespeara (Othello), za župana izvolijo liberalnega politika Ivana Hribarja. Henry Ford sam naredi avto, v Atenah pa priredijo prve olimpijske igre nove dobe.
1897
Slovenski parlamentarci se kljub domačim razprtijam na Dunaju poenotijo in s hrvaškimi ustanovijo klub Slovanska krščanska narodna zveza, ki je četrti najmočnejši klub v močno razdeljenem državnem zboru. Ivana Kobilca in Ferdo Vesel sta prva Slovenca na 2. beneškem bienalu, tam sta tudi dve Monetovi sliki. V okviru dunajskega združenja likovnih umetnikov ustanovijo Vereinigung bildender Künstler Österreichs, ki se kot Secesija že maja loči in osamosvoji. V Zalem logu se srečata Jakopič in Grohar. Ivan Cankar napiše Romantične duše. Marconi iznajde brezžično telegrafijo, Ljubljana dobi prvo telefonsko centralo, vevška papirnica pa svojo hidrocentralo. Ljubljana postane prvi kraj v monarhiji, ki ima seizmološko postajo, deluje na Vegovi. Ženske z opravljeno maturo se smejo vpisati na Filozofsko fakulteto dunajske univerze.
1898
Pierre in Marie Curie odkrijeta radij in polonij, Zola z manifestom Obtožujem poseže v afero Dreyfus, v Ženevi pa atentator zabode priljubljeno cesarico Sissi. V Berlinu ustanovijo Secesijo, prvič poskusijo ustanoviti tudi Slovensko umetniško društvo. Rihard Jakopič slika V večernem soncu, V megli, Močvirje ter v Stranski vasi Breze v zgodnjem jutru in Po zatonu sonca. Ljubljana dobi prve avtomobile in prvo poklicno politično žensko društvo, Društvo slovenskih učiteljic, Dolenjska pa še kočevski krak železnice.
1899
Nemški nacionalizem v habsburški monarhiji doseže enega svojih viškov. Julija ustanovijo slovensko umetniško društvo, rodi se Božidar Jakac, Ivan Grohar na natečaju dobi naročilo za dve oltarni sliki na Brezjah, Jama slika Kmeta z voli in Na trgu, Sternen Deklico, ki si zavezuje čevelj, Jakopič pa Počitek. V literaturi moderna prevlada nad naturalisti, Cankar napiše Erotiko in Vinjete, na odru pa prvič izvedejo njegovo dramo (Jakob Ruda, naslovno vlogo igra Ignacij Borštnik). Župančič izda Čašo opojnosti, Fran Levec pa na Dunaju Slovenski pravopis. Obiskovalci Deželnega gledališča doživijo Wagnerjevega Lohengrina, dobimo drugo javno elektrarno, oktobra je prvi vseslovenski delavski shod, škof Jeglič pa ukaže sežgati vse dosegljive izvode Cankarjeve Erotike.
1900
Župan Hribar septembra v veliki dvorani Mestnega doma slovesno odpre prvo slovensko umetniško razstavo, na kateri sodeluje 32 slikarjev in kiparjev iz 17 krajev imperija. Jakopič naslika Samotni drevesi in Topole, Jama Orače, Žanjice in Portret Leona Souvana, Sternen pa Portret Vide Avramovič in Pogled na Grintovec. Aškerc poskrbi za posmrtno izdajo Kettejevih Poezij, Puccini napiše Tosco, Dvoŕak Rusalko, nam pa se rodi skladatelj Lucijan Marija Škerjanc. Max Planck razloži kvantno teorijo, Freud razvije načela psihoanalize, v Ljubljani pa splošna bolnišnica kupi rentgenski aparat, ki je prvi v JV Evropi. Slovensko bančništvo se rodi z Ljubljansko kreditno banko.
1901
Po načrtih Maksa Fabianija, ki je tudi svetovalec prestolonaslednika Franca Ferdinanda, začno Slovenci v Trstu graditi Narodni dom, kjer dobijo sedež osrednje kulturne, politične in gospodarske organizacije Slovencev na Primorskem. Grohar in Sternen slikata v cerkvi sv. Janeza Krstnika v Trnovem, Grohar po Šubicu prevzame oltarno sliko za novo cerkev v Ribnici, Jama naslika Breze in portret Rozi Bleiweis z otrokoma, Jakopič pa Alkoholika in Jagnedi v jutranjem soncu. Thomas Mann napiše Buddenbrookove, Cankar Knjigo za lahkomiselne ljudi, Tujce in Za naradov blagor. Prvič podelijo Nobelovo nagrado, umre Verdi, Ljubljana dobi tramvaj, za promet odprejo Zmajski most.
1902
Po zamisli arhitekta Fabianija nastane v Ljubljani Sodnijski trg, zgradijo Deželni dvorec, sedež avtonomnh organov Vojvodine Kranjske, septembra v Narodnem domu odpro 2. slovensko umetniško razstavo, na kateri se zgodi slovenska »secesija«. Jakopič, Jama, Grohar in Sternen se polastijo ključnih položajev v Slovenskem umetniškem društvu in odborih za postavitev razstave. Jakopič se preseli v Škofjo Loko, naslika Breze, Breze v jeseni in Močvirje pri Stranski vasi, Grohar, ki mu odvzamejo naročilo v trnovski cerkvi, Pot z vozom, Devinski grad, Grabljice in Pod Koprivnikom, Jama Hrvaškega pastirja in Breze, Sternen pa nadaljuje Groharjevo delo v trnovski cerkvi. Cankar napiše Kralja na Betajnovi in Na klancu. V Ljubljani se na kongresu sestanejo slovanski časnikarji, v Trstu in Ljubljani so delavske stavke.
1903
V Makedoniji je ilindenska vstaja, v Srbiji majski prevrat, na Hrvaškem izbruhnejo veliki protimadžarski nemiri. Lenin zagovarja nujnost takojšnje socialistične revolucije. Po Plečnikovih načrtih začnejo na Dunaju graditi znamenito Zacherlovo hišo, slovenski slikarji, ki študirajo na Dunaju, pa ustanovijo svoj akademski klub Vesna. V Ljubljani odkrijejo Ganglov spomenik Valvasorju, Grohar se na Dunaju poveže s kiparjem Bernekerjem in s Cankarjem, Ivana Kobilca pa upodobi Hribarjev politični program na sliki Slovenija se klanja Ljubljani. Jama naslika Krajino ob Amperi, Sternen Portret Rozi Klein Sternen, Grohar znamenito Pomlad, Jakopič pa prav tako znane slike Kamnitnik, Sončni breg in Breze. V Ljubljani koncertira Richard Strauss z orkestrom berlinskih glasbenih umetnikov, prvič vzpostavijo brezžično zvezo prek Atlantika, brata Wright naredita prvo motorno letalo, s pomočjo katoliškega kapitala pa v Ljubljani gradijo imenitni hotel Union.
1904
Japonsko-ruska vojna prinese poraz carski vojski, dokončana je Transsibirska železnica. Na razstavi v Salonu Miethke na Dunaju se pod imenom Umetniško združenje Sava: Slovenski umetniki predstavijo Jakopič, Grohar, Jama, Sternen, Roza Klein, Ferdo Vesel ter kipar Franc Berneker. Grohar in Jakopič sta tudi najbolj opažena v Beogradu na razstavi ob kronanju kralja Petra I. Karadjordjevića. V tem letu Sternen naslika svoj Rdeči parazol, Grohar Macesen, ki ga pozneje obreže, Jakopič pa Med gabri, Počivajoči kosci, Device in Zima. Slovensko umetniško društvo razpustijo.
1905
Prva ruska revolucija. Albert Einstein razvije teorijo relativnosti. Na Dunaju uvedejo neposredno tajno volilno pravico za polnoletne moške. Katoliška narodna stranka se preimenuje v Slovensko ljudsko stranko. Picasso preide iz modrega v rožnato obdobje, Klimt izstopi iz Secesije, v Parizu pripravijo retrospektivo Seurata in Gauguina, na razstavi v dunajski Secesiji pa sodelujejo tudi Jakopič, Grohar in Jama. Septembra odkrijejo Zajčev in Fabianijev spomenik Prešernu na današnjem »Prešercu«. Ob začetku zasedanja državnega zbora na Dunaju so v Ljubljani velike demonstracije, širi se gibanje za volilno reformo. Jakopič to leto naslika Pogled iz gozda, Med bori, Kopalke, V rdečem, Sternen Ulico v Münchnu, Grohar Kamnitnik ter Snežni metež v Škofji Loki. Fran Tratnik pa ustvari prve risbe večjega formata. Umre Anton Ažbe.
1906
Za veliko avstrijsko razstavo v Londonu je odgovoren Maks Fabiani, člani kluba Sava kot slovenski umetniki nastopijo samostojno. Sodelujejo tudi na 2. jugoslovanski razstavi v Sofiji. Jama se z družino preseli na Spodnjeavstrijsko (maja 1907 piše z Reke, septembra iz Mödlinga). Umre Simon Gregorčič. Potem ko smo leto poprej v zavodu sv. Stanislava dobili prvo popolno slovensko gimnazijo, zdaj nastane društvo Mladika za srednješolsko izobraževanje mladine. Kot protiutež liberalnemu Sokolu nastane katoliška orlovska organizacija. Dokončana je Bohinjska železnica, v ljubljanskem Tivoliju pa gostuje »največji cirkus na svetu«.
1907
Na prvih splošnih, enakih, neposrednih in tajnih volitvah na Slovenskem zabeleži največji uspeh SLS. Neoslovansko gibanje med parlamentarci v dunajskem državnem zboru, med glavnimi ideologi je Ivan Hribar. V slikarstvu Picasso začne kubizem. Po Fabianijevih načrtih v Ljubljani zgradijo Mestni dekliški licej, župan Hribar pa določi 2000 kron letno, da bi lahko načrtno kupovali umetnine za mestno galerijo. Jakopič objavi spomenico za postavitev umetnostne galerije, s Sternenom ustanovita risarsko in slikarsko šolo, ki deluje vse do začetka prve svetovne vojne. Slovenski umetniki razstavljajo v Narodnem domu v Trstu. To leto Jama naslika Most čez Dobro, Sternen Portret Tončke Gaber, Grohar Sejalca in Cvetočo jablano, Gaspari pa Kmečki par. Rodita se skladatelj Marjan Kozina in filmska igralka Ida Kravanja/Ita Rina. Posreči se barvna fotografija.
1908
Mladoturška revolucija, Bolgarija je razglašena za suvereno državo, Avstrija oktobra priključi Bosno in Hercegovino. Začetek potniškega prometa z letali. Na Ljubljanici začnejo dela za reguliranje reke. Med protestnimi demonstracijami v Ljubljani, ki izbruhnejo zaradi napada Nemcev na Slovence na Ptuju, dva človeka med posredovanjem vojaštva izgubita življenje, toda po tem dogodku dobi Ljubljana povsem slovenski izgled. Ljubljana dobi prvo Slovensko filharmonijo. Jakopič dobi dovoljenje za umetniški paviljon, po Fabianijevih načrtih ga začnejo graditi ob začetku Lattermanovega drevoreda v Tivoliju. Jakopič v tem letu začne slikati ciklus Križanke, nastaneta tudi sliki Pri klavirju in Pri svetilki. Zelo plodni so Cankar, Župančič, Aškerc, Tavčar napiše roman Izza kongresa. Matematik Josip Plemelj objavi rešitev Reimannovega problema.
1909
Ivan Šušteršič pošlje prestolonasledniku Francu Ferdinandu memorandum, ki je vrh slovenskih naporov za trialistično preureditev habsburške monarhije. Fabiani na Dunaju postavi znamenito palačo Urania. Rusjan kot prvi Slovenec poleti z motornim letalom, Bleriot pa preleti Rokavski preliv. Razstava Kunstschau Wien predstavi dela van Gogha, Muncha, Corintha, Tooropa, Gauguina, Vallotona, Vuillarda, Bonnarda in Matissa. S tretjo slovensko umetniško razstavo odprejo tudi Jakopičev paviljon: sodeluje 22 umetnikov s 172 slikami in 20 kipi.
1910
Črna gora postane samostojna kraljevina. S proporcionalnimi volitvami na Kranjskem dobijo volilno pravico tudi nekatere kategorije žensk. Marinetti izda futuristični manifest arhitekture. Jakopič organizira razstavo 80 let upodabljajoče umetnosti na Slovenskem, kar je prvi zgodovinski pregled slovenskega slikarstva – zastopanih je 64 umetnikov z 273 deli, Cankar pa objavi polemično razpravo o slovenski umetnosti. Aškerc spodbudi postavitev spomenika Trubarju, ki ga naredi Berneker. Stravinski napiše Žar ptico, Josip Ipavec pa konča komično opero Princesa Vrtoglavka. Avstrijska vlada zavrne izvolitev Ivana Hribarja za ljubljanskega župana.
1911
Med avstrijskimi umetniki na Mednarodni razstavi v Rimu sodelujeta
tudi Jama in Grohar (Krompir). V Ljubljani dogradijo Franca Jožefa jubilejno gledališče, danes SNG Drama, pa tudi srednjo tehnično šolo, pri čemer odkrijejo del rimskega obzidja, ki ga pozneje preuredi Plečnik. Polemika med Jakopičem in Sternenom in razpad umetniškega kluba Sava. Jama to leto naslika Pogled na Dürenstein in Cvetlice na oknu, Jakopič pa V naslanjaču in Pri kavi. Umre Gustav Mahler, a to leto vzame tudi Edvarda Rusjana in Ivana Groharja.
1912
Prva balkanska vojna pomete s turško oblastjo v Evropi. Na Kitajskem razglasijo republiko. V Ljubljani ustanovijo tajno organizacjo srednješolcev, gibanje je protiavstrijsko. Kandinski napiše razpravo O duhovnem v umetnosti (december 1911), Chagall naslika Avtoportret s sedmimi prsti, Mondrian stopi v sintetični kubizem. Jakopič naslika Spomine. Umreta Strindberg in Aškerc. Sabljač Rudolf Cvetko kot prvi Slovenec dobi olimpijsko medaljo. Aprila se potopi Titanic.
1913
Ženske v Avstro-Ogrski dobijo pravico do članstva v političnih organizacijah. Več tisoč ljudi koraka skozi Ljubljano na četrtem katoliškem shodu. Serija Picassovih kubističnih konstrukcij. Malevič začne suprematizem, Tatlin pa konstruktivizem. Jakopič to leto naslika Sadovnjak pod Rožnikom in Pri šivanju. To je leto pomembnih literarnih del Manna, Prousta, Shawa, a tudi Ivana in Izidorja Cankarja, Župančiča, Funtka, Podlimbarskega. Ivan Cankar ima v Ljubljani znamenito predavanje Slovenci in Jugoslovani. Edino slovensko državno gimnazijo v Avstro-Ogrski ustanovijo v Gorici: to je klasična gimnazija s slovenskim učnim jezikom.
1914
Atentat Gavrila Principa na Franca Ferdinanda, ultimat Srbiji in vojna napoved, začetek prve svetovne vojne. Avgusta prvi vojni napad z vodljivim nemškim balonom. Vojaškim sodiščem na Štajerskem in Koroškem ovadijo tudi nekatere duhovnike in poslance. V ječi na ljubljanskem gradu, namenjeni političnim zapornikom, se znajdeta slikar Ferdo Vesel in Ivan Cankar. Papež postane Giacomo della Chiesa, Benedikt XV.
1915
Italija prestopi v tabor sil antante. Napove vojno habsburški monarhiji, kar na slovenska tla prinese eno najbolj krvavih front. Nemci prvič uporabijo bojne pline, Britanci pa razvijejo tank. Nemci potopijo britansko ladjo Lusitania, umre 1198 ljudi.
V Ljubljani uvedejo krušne karte. Ljudje se celo stepejo za moko. Velika likovna imena ostajajo Picasso, Gris, Matisse, Wölfflin, Malevič in Tatlin, ki razstavi prve slikoreliefe in kontrareliefe. Tagore prejme Nobelovo nagrado za književnost.
1916
Do jeseni se ob Soči zvrsti že devet italijanskih ofenziv. Dunajski atentat na avstrijskega ministrskega predsednika Stürgkha. V Zürichu začne delovati Cabaret Voltaire, kar velja za uradni začetek dadaističnega gibanja. Junija v Ljubljani odprejo 12. umetniško razstavo, na kateri sodeluje večina slovenskih umetnikov. Jakopič razstavi 10 svojih slik, tudi svojega sejalca, Hinko Smrekar pa vrsto jedkanic in mezzotint. Na bojišču je težko ranjen slovenski slikar France Kralj. Vojaki zasedejo tudi Jakopičev paviljon. Einstein postavi temelje splošni teoriji relativnosti. Februarja je v Ljubljani spet potres, deset dni pozneje jo napadejo italijanska letala. Novembra umre cesar Franc Jožef.
1917
Januarja predstavniki Nemčije, Avstro-Ogrske, Bolgarije in Turčije v Luzernu oblikujejo predlog, da se na ozemlju Srbije, Črne gore ter BiH oblikuje jugoslovanska država. Marca v Petrogradu izbruhne revolucija, car Nikolaj II. odstopi. Aprila ZDA napovejo vojno Nemčiji. Maja se prvič po letu 1914 sestane dunajski parlament. Anton Korošec,vodja jugoslovanskega kluba, nastopi z Majniško deklaracijo, ki terja združitev vseh slovenskih, hrvaških in srbskih ozemelj habsburške monarhije v enotno in gospostva tujcev prosto državno telo. Julija Jugoslovanski odbor in srbska kraljevska vlada oblikujeta Deklaracijo o združitvi južnih Slovanov v skupno državo Srbov, Hrvatov in Slovencev. Novembra v Rusiji prevzamejo oblast boljševiki, Britanci pa z uporabo več kot 400 tankov zlomijo nemško obrambo. Umreta Degas in Rodin. Ljubljanski občinski svet prepusti Jakopiču zemljišče, na katerem stoji paviljon, še za naslednjih deset let. Jakopič naslika Zeleni pajčolan, Cankar napiše Podobe iz sanj in Tavčar Cvetje v jeseni. Pomembna dela ustvarijo Majakovski, Valery, Eluard, Eliot, Shaw, Appolinaire in Puccini. V Fatimi na Portugalskem se trem otrokom prikaže Marija.
1918
Ameriški predsednik Wilson med drugim zahteva tudi reorganizacijo habsburške monarhije po načelih narodne avtonomije. Oktobra v Zagrebu ustanovijo Narodni svet Slovencev, Hrvatov in Srbov, ki mu predseduje Anton Korošec. Cesar Karel pristane na federativno ureditev zahodne polovice habsburške monarhije, oktobra Avstro-Ogrska zaprosi za premirje, Ivan Hribar pa 29. oktobra ob 10. uri v Ljubljani razglasi rojstvo Jugoslavije; hrvaški sabor na zasedanju v Zagrebu še isto dopoldne vključi vanjo Hrvaško, Slavonijo in Dalmacijo. Rudolf Maister 1. novembra prevzame oblast v Mariboru, ob koncu meseca zasede slovensko severno mejo na Štajerskem, Franjo Malgaj pa Mežiško dolino. Prvega decembra srbski regent Aleksander razglasi ustanovitev Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev, še pred koncem leta nova država dobi svojo vlado. Novembra postane učni jezik v vseh osnovnih in srednjih šolah na Slovenskem izključno slovenščina. V tem letu umrejo Debussy, Apollinaire, Klimt, Schiele, a tudi Ivan Cankar. Jakopič da pobudo za ustanovitev Narodne galerij v Ljubljani, ustanovni zbor Društva Narodna galerija imajo 18. septembra.
1919
Od januarja do junija potekajo boji za mejo na Koroškem. Mlada Madžarska sovjetska republika propade v 133 dneh. Junija Nemčija v Versaillesu podpiše mirovno pogodbo. Ustanovijo Društvo novinarjev Slovenije. Stanko Majcen napiše dramo Kasija, Tavčar pa Visoško kroniko. Marca v Ljubljani ustanovijo Glasbeni konservatorij. V študijskem letu 1919/20 začne delovati ljubljanska univerza, narodna vlada pa odredi prvič osemurni delavnik v industriji in rudarstvu. V času versaillske mirovne konference je v Parizu jugoslovanska umetniška razstava, na njej se zadnjikrat pojavi društvo Sava. Jakopič to leto naslika Sipino in Portret Judite Medvedove.
1920
Aprila ustanovljena Delavska socialistična stranka za Slovenijo se takoj sklene združiti s Socialistično delavsko stranko Jugoslavije, kmalu nastane Komunistična partija Jugoslavije. Po mirovni pogodbi z Madžarsko Prekmurje postane del Kraljevine SHS. Na oktobrskem plebiscitu p Koroški Avstriji pripade celotna glasovalna cona A, po rapallski pogodbi pa Italija obvladuje zahodno četrtino slovenskega nacionalnega ozemlja. Društvo Narodna galerija v petih sobah Kresije predstavi prvo javno galerijsko zbirko. Po ustanovitvi likovnih akademij v Zagrebu in Beogradu slovenski umetniki zaman prosijo za ustanovitev akademije v Ljubljani, njihovi prošnji ne prisluhnejo niti nekateri vidni slovenski politiki, kot Ivan Tavčar. Jakopič naslika Pri klavirju in V mraku. V literaturi opazno ustvarjajo Župančič, Gruden, Albreht, v tujini Majakovski, Valéry in Eliot, v glasbi se uveljavi francoska šesterica s Poulencom, Milhaudom in Honeggerjem. Julija fašisti v Trstu požgejo slovenski Narodni dom.