Silen z malim Dionizom je rimska kopija iz 1. ali 2. stoletja po grškem izvirniku iz poznega 4. stoletja pr. n. št., delu Lizipove šole. Odkrili so ga v 16. stoletju v Salustijevih vrtovih v Rimu.
Sileni so spremljevalci boga Dioniza, velikokrat so upodobljeni skupaj z božjim gospodarjem in preostalimi spremljevalci – satiri in menadami – ali pa posamezno. So zavaljeni, trebušasti, veseli, največkrat že opiti starejši možaki z razmršenimi lasmi. Silen je izraz za že ostarele satirje, ki so najtesnejši Dionizovi spremljevalci. Eden izmed silenov pa je imenovan Silen in ima posebej vidno vlogo v spremstvu boga Dioniza, od katerega je neločljiv, saj ga je vzgajal in poučeval.
Ta Silen je upodobljen v kipu, ki ljubeče drži v rokah malega Dioniza, z že nekoliko okrašeno glavo z listi iz trte. Dioniz je postal bog vina, pridelave trte, trgatve in rodovitnosti. Pri ljudeh je bil zelo priljubljen, saj je vino osvobajalo um in telo, vlivalo pogum, dajalo vzgon domišljiji in ustvarjalnosti, dionizična veseljačenja pa so postala splošno razširjena. Predvsem vladarji helenističnih dinastij so se radi istovetili z njim ali vsaj dokazovali svoj božanski izvor preko njega.
Mavčni odlitek; rimska kopija, Salustijevi vrtovi, Rim; (kopija 1927)