Kdo ob obisku muzeja še ni sanjaril o ključu, ki bi mu pomagal razbrati sliko? Kako gledati sliko je izjemno delo, ki je po občutku bolj podobno odličnemu vodenju po muzeju, v katerem so zbrana najboljša umetniška dela človeške zgodovine, kot pa knjigi.
Avtorica knjige, Francoise Barbe-Gall, prehaja med realizmom, nadrealizmom, posebnimi perspektivami, uporabo simbolov, barv in svetlobe. Odpelje nas v fantastični svet slikarstva, ki ob vsaki sliki odpira nove in nove detajle, v katere so umetniki skrili svoj pogled na svet in svojo edinstveno čustveno pokrajino.
Fascinantna paleta del je združena v šest poglavij, prav vsako od njih gledalca spodbudijo, da razmisli, v kakšnem odnosu je do resničnosti. Bogato ilustrirana knjiga vsebuje 42 osupljivih del Giotta, Rembrandta, Vermeerja, Goye, Hopperja, Rothka, … Avtorica z jasnim pristopom in preprosto, a subtilno analizo počasi razjasni smisel vsakega dela. Knjiga nas vodi od dobesednih zaznav do simbolov in skritih pomenov, od celote k detajlom, ki so v knjigi posebej izpostavljeni in približani.